Dvorný fotograf CaTP, Ján Paprskár, je všade tam, kde to vonia motorizmom.

26. januára 2017 /

Ak ste si mysleli, že ste už videli všetky fotografie, reportáže, videá a články z najväčšieho hudobno-motoristického festivalu na Slovensku – CAR AT TUNING PARTY, ktorý sa už po 13. -krát konal na medzinárodnom letisku v Piešťanoch, tak ste na veľkom omyle!

Chuťovečka v podobe fantastických fotografií od Jána Paprskára, alebo ako ho všetci fanúšikovia motorizmu poznajú – Forkyho – poteší určite každého správneho Caraťáka.
Pre tých, ktorí meno nášho dlhoročného dvorného fotografa ešte nepoznajú, prinášame krátky rozhovor:

Ján Paprskár ( 27 ) je mladý, talentovaný a aktívny fotograf nielen motoristických akcií, ale i rôznych kultúrno-spoločenských podujatí a v neposlednom rade i prírodných krás, zvierat a rôznych zaujímavostí. Pri sledovaní jeho facebookového profilu máte pocit, že jeho fotoaparát je s ním priam zrastený, pretože Forkymu ( ako ho všetci familiárne voláme ) neújde žiadna podstatná a zaujímavá vec. Jeho nadšenie pre objektív, neskutočnú trpezlivosť a cit pre ten správny moment môžeme obdivovať aj pri jeho potulkách prírodou, kde dokáže aj niekoľko hodín nehybne vyčkávať v nekomfortných podmienkach na líščiu rodinku, stádo jeleňov, alebo diviakov na prechádzke lesom. Najnovšie sa prezentuje ako jeden z majiteľov, kreatívcov a tvorcov čoraz viac obľúbeného portálu “iHASHTAG.eu.”

Pamätáš si na moment, kedy si chytil prvýkrát do rúk fotoaparát?

Prvýkrát …hmm….to bolo asi keď som mal trinásť rokov a krstná mi darovala digitálny kompakt. Pamätám si to, ako keby to bolo včera. Všade som s ním chodil, aj na kofolu do krčmy a fotil som úplne všetko. Vtedy som zistil, že fotenie to bude niečo pre mňa.

Si známy tým, že kvôli dobrému záberu častokrát veľa riskuješ. Pamätáš sa na najnebezpečnejšiu situáciu pri fotení?

Keď sa tak zamyslím nad tým, tak to je asi pri každom fotení motošportu, dokonca aj pri tom fotení zvierat. Pre mňa bol asi najvyšší strop adrenalínu fotenie diviaka v Bavorskom lese, aj keď tí čo to poznajú sa asi pousmejú , ale v obore som si kľakol na zem necelého pol metra pred diviaka a kamarátovi hovoril, aby to fotil, že pokiaľ sa mi niečo stane, nech mám aspoň dobre fotky 😀 Viac menej to už ako nebezpečenstvo nevnímam, beriem to ako bežnú vec a ratám s tým, že kedykoľvek môže auto/motorka vyletieť do miesta, kde stojím a popravde, vôbec si to v tých chvíľach neuvedomujem a zaujímajú ma len fotky.

Koľko ročníkov CaTP si už nafotil?

Myslím, že tento trinásty ročník bol pre mňa 4. z pozície fotografa, ale zúčastnil som sa na oveľa viac ročníkoch.

Najnovšie pracuješ na pomerne novom, ale stále viac obľúbenom portáli iHASHTAG.eu. Aké máte ciele s týmto projektom?

Zakladateľom celého tohto projektu je Mário Petlák, taktiež výborný fotograf a kamarát. Myslím si, že spolupráca s ním bola, je, aj bude veľmi ľahká, lebo máme asi rovnaký cieľ – byť najlepší a byť všade 😛  Plány, ciele a túžby sú veľmi vysoké a uvidíme, ako ďaleko to dotiahneme. iHASHTAG.eu funguje ešte len rok, takže zatiaľ sme nohami na zemi.

Dokážeš celé hodiny vyčkávať v prírode na správny záber v naozaj nepriaznivých, nebezpečných a nepohodlných podmienkach. Máš nejakú zaujímavú príhodu z fotenia zvierat?

Za tie roky, čo sa foteniu voľne žijúcich zvierat venujem, si viem asi každú situáciu prispôsobiť, aby sa stala zaujímavou. Najzaujímavejší bol asi minulý rok . Túžil som po fotke líšky, tak som sa 3 mesiace dennodenne vydával na jedno miesto s konzervami rybičiek, tuniakov a mrazených rýb, aby sa mi podarilo vylákať líšku za denného svetla na otvorené priestranstvo. Aj sa mi to podarilo a nie len vylákať, ale aj naučiť tú líšku na moju prítomnosť a vychádzať v pravidelnom čase. Prestala sa ma úplne báť . Oblizovala mi fotoaparát. Rozprával som na ňu, hádzal som jej na kolieska nakrájanú klobásku a ona ju chytala ako pes.

Tak to musel byť fantastický zážitok! Ale naspäť k motorizmu. Aj si rád zajazdíš, zašprintuješ, príp. zadriftuješ, alebo si radšej v pozícii dokumentaristu motošportu?

Skôr sa staviam do pozície fotografa a obdivovateľa, aj keď všetky tieto motošporty som si vyskúšal ako spolujazdec a ešte určite veľakrát aj vyskúšam.

Obľúbená značka auta?

Uff …ťažká otázka keďže som majiteľom Opel-u, tak ten mi asi najviac prirástol k srdcu, ale ak by sme sa mali baviť o prémiových značkách, tak v tom prípade je to Aston Martin Vanquish alebo Camaro SS (1967.) Myslím, že to sú také typické chlapské sny 😀

Najobľúbenejšia letná motoristická akcia? 🙂

Samozrejme CAR AT TUNING party 😉 CaTP je na Slovensku jediný festival, kde sa spája všetko, od krásnych žien cez hudbu až po motošport.

Zatiaľ sa úspešne vyhýbaš foteniu žien, modeliek. Samozrejme s výnimkou reportážnych fotografií našich CARATIEK. Pritom väčšina chalanov siaha po fotoaparáte práve so zámerom fotiť krásne ženy.

Som toho názoru, že kto robí viac vecí naraz, nedokáže robiť z toho ani jednu vec poriadne. Mňa najviac asi zaujal ten motošport, tak sa snažím v tomto smere aj vypracovať. Som presvedčený, že ak by som fotil ženy, modelky, tak by som nedosiahol také výsledky ako konkurencia a funguje to asi aj naopak. Fotograf, ktorý fotí modelky v ateliéri nemôže pokoriť športového fotografa, ktorý sa tomu venuje niekoľko rokov. Pre mňa sa to na CARat-e spája, fotím pekné ženy pri pekných autách, ale to je celoročná výnimka.

Čo by si chcel dosiahnuť ako fotograf a redaktor?

Určite by som sa chcel vypracovať na takú úroveň, aby ma tieto dve ´´funkcie´´ dokázali uživiť lepšie ako bežná práca.

A teraz už link na sľúbenú fotogalériu od Forkyho z CaTP XIII: https://www.facebook.com/pg/carat.tuning/photos/?tab=album&album_id=1786500278282202

 A kompletne celú galériu z celého minuloročného CaTP nájdeš priamo na tomto odkaze : https://www.facebook.com/pg/carat.tuning/photos/?tab=album&album_id=1749059478692949 lajkuj, zdieľaj, označuj sa a teš sa na absolútne nový formát CaTP XIV !!!

text: LeRa
foto: Ján Paprskár ( Forky ) – iHASHTAG.eu


Zatvoriť