1. kolo maďarského profesionálneho driftérskeho šampionátu plné adrenalínu a nečakaných nehôd

4. mája 2016 /

Tím festivalu CAR AT TUNING PARTY sa zúčastnil driftérskeho šampionátu v maďarskom Máriapócsi na Rabócsiringu.

Sobotné tréningové jazdy avízovali skvelú účasť výborných jazdcov a zaujímavých áut.

Ideálne počasie, priateľská atmosféra v depách i na samotnom okruhu, viac ako 35 driférskych áut a pretekárov v kategóriach PRO a PRO2 a tiež skvelá organizácia, prispeli k naozaj príjemnému motoristickému dňu. Večer sa grilovalo, varil sa pravý maďarský guľáš, miešala sa maďarčina so slovenčinou i angličtinou, spievali sa pesničky a občas si niekto aj zakrepčil.

Depo promotérskeho jazdca festivalu CAR AT TUNING, Jánosa Onódiho bolo najfrekventovanejším miestom priateľských stretnutí najmä kvôli krásnym finalistkám MISS CARAT TUNING, ktoré skrášľovali areál Rabócsiringu, rozdávali letáky na CAR AT TUNING PARTY a ochotne sa fotili so svojimi fanúšikmi. Kristína a Lenka sa zanietene zaujímali nielen o driftérske autá, ale i samotné pravidlá pretekov a sympatická blondínka Lenka si trúfla aj na driftérsku jazdu s Jánosom. A János ju teda nešetril a ukázal jej schopnosti a možnosti svojho sedanu BMW E36, s motorom 4.0 V8. Lenka zvládla jazdu hrdinsky a až na pár vystrašených výkrikov v zákrutách, sa po celý čas spokojne usmievala a užívala si tento zážitok.

Nedeľa na Rabócsiringu vyzerala zo začiatku veľmi prajne. Kvalifikačné jazdy sprevádzalo slnečné počasie, ktoré sa však v poobedňajších hodinách zmenilo na nepríjemné, sychravé a chladné. To sa však neodrazilo na hojnej účasti divákov, ktorí prišli podporiť svojich favoritov na okruh, na ktorom bolo niekoľko kritických zákrut a už tradičná hrozba steny, ktorá si vyžiadala v deň pretekov daň v podobe viacerých rozbitých áut a sklamaných driftérov, ktorí utrpeli nielen škodu na vozidle, ale boli nútení preteky predčasne ukončiť.

Sériu nehôd počas pretekov odštartoval maďarský driftér Tomi Magyar na svojom dieselovom Mercedese, ktorý nakoniec skončil v PRO kategórii na 5. mieste. Obávanú stenu na okruhu nechtiac veľmi podrobne preskúmal aj jazdec Endre Nagy so svojim BMW E30 a Attila Ládis autom Drift Monkey Toyota Supra. Najväčšiu haváriu mal vo finále Olivér Ámon, ktorý so svojim Merecdesom nezvládol zákrutu a v rýchlosti cca 100 km/h napálil do valu. Auto utrpelo značné poškodenia, vodič vyviazol bez zranení. Problematické úseky dráhy sa nevyhli ani slovenským driftérom Erikovi Kuczmannovi a Jánosovi Onódimu, ktorí trafili stenu počas tréningových jázd.

Náš driftér, János Onódi sa aj napriek poctivej príprave a úspešným tréningovým jazdám nevyhol problémom na okruhu, kde v prvom kole nezvládol zákrutu a v kategórii PRO2 obsadil až 10.miesto. “Mal som problém s prevodovkou a s nastavením podvozku,” smutne skonštatoval talentovaný driftér. Okrem Jánosa sme na okruhu fandili aj ďalším Slovákom: Erikovi Kuczmannovi a Romanovi Kolesárovi. Erik na svojom sedane BMW E36 počas jázd okúsil náraz do steny až trikrát, čo sa mu stalo osudným a nepodarilo sa mu kvalifikovať na preteky. Roman Kolesár na BMW M3 E46 800LE aj napriek technickým problémam predviedol skvelú jazdu a v kategórii PRO obsadil fantastické 1.miesto!

Organizátor preteku v Máriapócsi, Szabolcs Béres, usporadúva drift preteky už 10. rok. Najviac je hrdý na každoročný Trackwood Drift Festival, čo je jeden z najuznávanejších pretekov v Európe. Aj vďaka Szabolcsovi sa drift stáva čoraz viac populárnejším a vyhľadávaným motošportom. “Sledujem a podporujem slovenských driftérov a veľmi sa teším na festival CAR AT TUNING PARTY XIII, na ktorom sa plánuje zúčastniť aj množstvo maďarských driftérskych hviezd, tak som zvedavý, ako tento trojdňový driftmaratón dopadne,” rozlúčil sa s nami hlavný organizátor preteku a my sa tešíme na medzinárodnú účasť pretekárov na najväčšom motoristickom festivale na Slovensku.

Výsledky v kategórii PRO:

1. Roman Kolesár

2. Olivér Ámon

3. Bimbó József

Výsledky v kategórii PRO 2:

1. Norbert Zamecz

2. Oszkár Bócsik

3. Bence Bauer

Na festivale CAR AT TUNING PARTY XIII budú driftéri bojovať v až v troch kategóriách: PRO, PRO2 a STREET.

Vďaka obrovskému záujmu driférov a fanúšikov, sa organizátori rozhodli predĺžiť driftérsky šampionát až na tri dni a tak sa môžu diváci tešiť na plnohodnotný pretek s bohatou medzinárodnou účasťou jazdcov, na atrakciu nočných driftov, drif-ttaxi a množstvo sprievodného programu.

Lístky na festival: http://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/5145/car-at-tuning-party-xiii

 


Zatvoriť